Cyklista Peter Velits je po tretí raz tímovým svetovým šampiónom

21.09.2014 Celý región

Ponferrada 21. septembra (TASR) - Slovenský cyklista Peter Velits v nedeľu skompletizoval zlatý hetrik v tímovej časovke na majstrovstvách sveta v cestnej cyklistike v Španielsku. Dvadsaťdeväťročný reprezentant získal svoje prvé dve medaily (2012, 2013) ešte v drese Omega Pharma Quick-Step, teraz sa tešil vo farbách BMC Racing.

BMC zvládlo 57,1 km dlhú trať v okolí mesta Ponferrada za 1:03:29,85 h. Na druhej priečke skončil austrálsky tím Orica GreenEdge (+31,84 s) a tretí boli obhajcovia trofeje z Quick-Stepu (+35,22 s).

Peter Velits sa tak stal prvým cyklistom, ktorý dosiahol tri zlaté medaily v tejto disciplíne v rade. Pretekári BMC išli od začiatku výborne a dosiahli najrýchlejší čas na prvom medzičase na 24. kilometri (25:16,30 min). Druhá Omega však zaostávala len o 46 stotín a tretí Sky o štyri sekundy. Na druhom medzičase (36,17 km) klesli jazdci BMC na tretiu priečku za Omegu a britský Sky (+8,61 s), no po výbornej tretej časti sa nakoniec tešili z triumfu.

Druhý slovenský zástupca na štarte Peter Sagan obsadil so svojím Cannondaleom deviate miesto so stratou 1:28,56 min na víťaza.

Výsledky časovky tímov (Ponferrada - Ponferrada, 57,1 km):
1. BMC Racing (Peter VELITS) 1:03:29,85 min, 2. Orica +31,84 s, 3. Omega Pharma - Quick-Step +35,22, 4. Sky +37,29, 5. Tinkoff-Saxo +46,59, 6. Movistar +51,37, 7. Trek +1:01,47, 8. Giant +1:26,60, 9. Cannondale (Peter SAGAN) +1:28,56, 10. Garmin +1:44,80

Na trón tímovej časovky sa Velits dostal už po tretí raz v rade
Peter Velits aj pod značkou BMC Racing tímu nadviazal na famózne úspechy z dvoch minulých majstrovstiev sveta. U svojho bývalého zamestnávateľa Omega Pharma Quick-Step sa totiž v tímovej časovke na majstrovstvách sveta už dvakrát (vo Valkenburgu 2012 a Florencii 2013) tešil z triumfu.

V červenočiernom drese BMC chcel Velits medailu už pred pretekmi. "Mala by to byť, respektíve očakávame medailu, ale uvidíme akú. Ak to mám brať podľa posledných rokov, tak BMC boli vo Valkenburgu 2012 veľmi blízko zlata, keď stratili iba tri sekundy a boli strieborní, vlani to bolo trochu horšie, keď skončili štvrtí. Takže očakáva sa, že budeme veľmi, veľmi vysoko a smerujeme za medailou," povedal pre TASR P. Velits, ktorý je už od stredy v dejisku šampionátu.

Na trase bolo len pár kopčekov
Organizátori pripravili pre tímovú časovku 57,1 km dlhú trať, ktorá viedla z centra Ponferrady cez mestečká La Martina, Posada del Bierzo, Carracedelo a Cacabelos späť do Ponferrady. Na pretekárov čakalo niekoľko menších kopčekov s celkovým stúpaním 386 metrov a maximálnym sklonom 10 percent. "Je to niečo medzi Valkenburgom a Florenciou, keďže Valkenburg bol dosť zvlnený a Florencia zase plochá. Pre mňa osobne je to zaujímavá trať, pretože sa stále mení. Keď som si to párkrát prešiel, tak si to už dokážem tak nejako v hlave rozdeliť, ktoré úseky po sebe nasledujú. Myslím si, že nám by to mohlo vyhovovať viac ako vlani vo Florencii," zhodnotil Velits ešte pred pretekmi.